Ludzie często opisują zimowe powietrze jako „suche” i „przenikliwe”, a letnie jako „ciężkie”, i „lepkie”. Te odczucia są wywoływane przez powietrze z różną zawartością wilgoci. Tym niemniej to zimą najczęściej można odczuć negatywne konsekwencje nadmiaru wilgoci w domu. Odpowiedni poziom wilgotności w domu sprawia, że staje się on miejscem zdrowym, w którym ty i twoja rodzina chętnie przebywacie. Oto trzy porady, jak najlepiej zapanować nad wilgocią w domu.
Problemy z nadmiarem wilgoci są bardziej dotkliwe w zimniejszym klimacie, ponieważ domy są budowane tak, aby ograniczać utratę ciepła. Poprawienie wentylacji za pomocą termowentylatora lub klimatyzatora nawiewającego powietrze może pomóc. Możesz także intensywnie wietrzyć dom przez około 5–10 minut rano i wieczorem, aby wymienić wilgotne powietrze na zimne, suche powietrze z zewnątrz.
W przypadku wysokiej wilgotności, przekraczającej optymalny poziom 50–60%, wzrastać może zagrożenie dla zdrowia oraz narażenie na choroby, głównie w związku z pleśnią w domu. Aby zapanować nad pleśnią, pomyśl dwa razy, zanim schowasz w domu sprzęt do campingu, parasol czy płaszcz przeciwdeszczowy. Pleśń może rozwinąć się w ciągu dwóch dni w sprzyjających warunkach, więc unikaj suszenia przedmiotów w domu, aby uniknąć przykrego zapachu i wilgoci, szczególnie w małych pomieszczeniach.
Pomocnym krokiem na drodze do zapanowania nad wilgocią jest drobna zmiana codziennych nawyków. Na przykład używanie pokrywek na garnki podczas gotowania i korzystanie z okapu wentylacyjnego mogą pomóc zmniejszyć wilgotność w kuchni. Krótsze prysznice z chłodniejszą wodą zapobiegną gromadzeniu się nadmiernej wilgoci w łazience. Wreszcie nie nastawiaj żelazka na najwyższy poziom uderzenia pary podczas prasowania i unikaj suszenia świeżo wyjętego z pralki prania w pokojach. Te czynności generują wilgoć, która, jeżeli nie ma odpowiedniej wentylacji, nie ma jak wydostać z domu.
Aby zapanować nad wilgocią zimą, rozważ umieszczenie w domu pochłaniacza wilgoci. Pomoże on usunąć nadmiar wilgoci z pomieszczeń i osiągnąć właściwy poziom wilgotności w podatnych na wilgoć pokojach, takich jak łazienka czy piwnica.
Kiedy zaczyna się zima, pamiętaj o tych pomocnych wskazówkach jak zapanować nad nadmierną wilgocią w domu.