Przeszkadza ci para skraplająca się na oknach i zatęchły zapach? W twoim domu może panować zbyt duża wilgotność. Kiedy poziom wilgotności przekracza 65%, powietrze w domu staje się zbyt wilgotne. Może to prowadzić do wielu problemów, między innymi przez pojawienie się grzyba i pleśni, jak również negatywnie wpływać na komfort życia. Dowiedz się, jakie są typowe oznaki wskazujące, że masz w domu problem z nadmierną wilgocią, do jakich szkód może ona doprowadzić i jak pozbyć się tego problemu.
SZKODY W DOMU
Nadmierna wilgoć może powodować szkody wewnątrz domu, na przykład w postaci plam na ścianach, a nawet odchodzących tapet.
WPŁYW NA FIZYCZNE I PSYCHICZNE SAMOPOCZUCIE
Przez wysoki poziom wilgotności nasze zmysły mogą źle oceniać temperaturę w pomieszczeniu, możemy więc odczuwać temperaturę jako dużo wyższą lub niższą niż rzeczywista.
PLEŚŃ NA ŚCIANACH
Wysoki poziom wilgotności w domu sprzyja rozwojowi pleśni na ścianach i sufitach.
PRZYKRY ZAPACH TKANIN
Za sprawą nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach ubrania i przedmioty z materiału mogą nabierać zatęchłego zapachu.
KONDENSACJA PARY
Małe kropelki wody mogą osiadać na ścianach i oknach z powodu wysokiego poziomu wilgotności w domu.
WPŁYW NA ZDROWIE
Alergia na kurz wykształca się szybciej w wilgotnym otoczeniu. Do powszechnych objawów należą podrażnienie skóry, nawracające infekcje dróg oddechowych oraz choroby reumatyczne. Ponadto nadmierna wilgoć zwiększa ryzyko zachorowania na choroby reumatyczne lub powstania reakcji alergicznych.