Ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że mają problem z wilgocią w domu. Poniżej znajdziesz 4 typowe oznaki, które pomogą ci określić, czy problem dotyczy twojego domu.
W łazienkach z niewystarczającą wentylacją odprowadzającą parę wodną często występują problemy z czarną pleśnią na suficie lub na ścianach w rogach. Konsekwencje te wynikają ze zgromadzenia zbyt dużej ilości wilgoci na małej przestrzeni. Ustawienie pochłaniacza wilgoci w takim miejscu może pomóc poprzez zmniejszenie poziomu wilgoci, a tym samym, stopnia wyrządzanych przez nią szkód.
Pleśń w domu to nie tylko brzydkie plamy na ścianach, sufitach i meblach. Może ona mieć również negatywny wpływ na komfort osobisty. Pleśń może powodować nieprzyjemny zapach stęchlizny w pomieszczeniach, a czasami prowadzić do niedrożności nosa, podrażnienia gardła, kaszlu i sapania. Jeśli dotyka cię jeden lub więcej z tych problemów, może to wskazywać na obecność pleśni w twoim domu, wynikającą ze zbyt wysokiej wilgotności w pomieszczeniach.
Kiedy duża wilgoć styka się z zimną powierzchnią, na przykład na oknie zimą, zimniejsze powietrze sprawia, że wilgoć zaczyna przybierać postać cieczy. Skraplająca się para, przypominająca mgłę, będzie osiadać na wewnętrznej stronie okien.
Jeśli wydaje ci się, że tapety w twoim domu zbyt często wymagają renowacji, być może masz problem z wilgocią. Nadmierna wilgoć sprawia, że tapeta nie trzyma się należycie ściany. Może też prowadzić do odpryskiwania farby ze ścian lub jej wybrzuszania.
Jeżeli możesz zaobserwować jeden lub więcej z tych objawów, prawdopodobnie masz w domu problem z nadmierną wilgotnością. Ale nie ma powodów do paniki! Wilgotność można obniżyć za pomocą pochłaniacza wilgoci. Umieść go w tych pomieszczeniach, które są najbardziej narażone na skutki działania nadmiernej wilgoci.