Wilgoć w Twoim domu

Powietrze jest mieszaniną gazów, zawierającą parę wodną. Poziom wilgotności może wahać się od 0% do 100%, zależnie od temperatury i intensywności przepływu powietrza.

Powietrze po rzęsistym deszczu to typowy przykład wysokiego poziomu wilgoci. Podobnie jest w łazience po gorącym prysznicu. Idealny dla dobrego samopoczucia poziom wilgotności mieści się między 45% a 60%.

Zbyt sucho
10% 20% 30%
Optymalnie
40% 50% 60%
Zbyt wilgotno
70% 80%
Mgła
90% 100%

PRZYCZYNY NADMIARU WILGOCI

12 litrów

Przeciętna rodzina tylko w trakcie codziennych czynności, takich jak pranie, gotowanie, prysznic – dostarcza do powietrza około 12 litrów wody. Podwyższony poziom wilgotności to wynik również...

Przenikanie wilgoci przez strukturę ścian

Ściany naszych domów mają porowatą strukturę. Można w nich znaleźć rysy i pęknięcia, poprzez które wilgoć łatwo wnika z zewnątrz.

Podsiąkanie fundamentów

Niewłaściwa hydroizolacja fundamentów pozwala na przenikanie wód opadowych oraz gruntowych i nasiąkanie murów nawet do wysokości 1,5 metra.

Szczeliny oraz pęknięcia w ścianach

Ściany oraz fundamenty domów poddane są ciągłemu działaniu różnych sił, przez co powstają w nich mikropęknięcia umożliwiające przenikanie wilgoci z zewnątrz.

Nieszczelne rury, awarie

Nieszczelne połączenia rur, wyciek z pralki czy zmywarki także przyczyniają się do zawilgocenia pomieszczeń, które szczególnie negatywnie odbija się na stanie podłóg oraz ścian.

Skraplanie się pary wodnej

Ciało człowieka w dużej części składa się z wody, która wydalana jest przez skórę oraz przy oddychaniu.

Również codzienne czynności takie jak kąpiel, prysznic, gotowanie, suszenie ubrań czy mycie naczyń/podłóg sprawiają, że podnosi się poziom wilgotności powietrza.

Co dzieje się ze
skumulowaną w powietrzu
parą wodną?

Jeżeli zawarta w powietrzu wilgoć nie znajdzie ujścia, skondensuje się w najchłodniejszych strefach domu, takich jak: okna, nieogrzewane pomieszczenia czy źle izolowane ściany.

KONSEKWENCJE NADMIERNEJ WILGOTNOŚCI

Utrzymująca się niska lub wysoka wilgotność może wyrządzić szkody w mieniu, negatywnie wpłynąć na samopoczucie, a także zdrowie domowników.

Optymalna wilgotność względna mieści się w przedziale od 45% do 60%. Sygnałami wysokiego poziomu wilgoci są: krople wody na szybach czy lustrach, wyczuwalna wilgoć na chłodniejszych powierzchniach (ściany, futryny etc), plamy pleśni (np. na fugach, silikonie), odspajanie się tapet czy łuszczenie się farby oraz przykry zapach stęchlizny. Symptomem wysokiej wilgotności może być również wrażenie chłodu oraz częste infekcje dróg oddechowych czy alergie związane z rozwojem roztoczy, grzybów etc.

Uszkodzienia mienia

Zła hydroizolacja budynków to tylko jedna z przyczyn podwyższonej wilgotności powietrza w domach. Para wodna powodująca zawilgocenie jest produktem codziennych domowych czynności, a przeciętna rodzina produkuje jej aż do 12 litrów dziennie.

Problem wilgoci najczęściej dotyczy niewiekich pomieszczeń z utrudnioną cyrkulacją powietrza, takich jak: schowki, garderoby, szafy, łazienki, kuchnie czy piwnice. Para wodna skrapla się w chłodnych miejscach, tworząc idealne środowisko do rozwoju grzybów co sprzyja powstawaniu przykrego zapachu oraz uszkodzeniom mienia.

Skraplanie pary wodnej Skraplanie pary wodnej
Nieprzyjemny zapach wilgoci na materiałach Nieprzyjemny zapach wilgoci na materiałach
Odchodzące tapety Odchodzące tapety
Pleśń na ścianach Pleśń na ścianach
Reumatyzm Reumatyzm
Reakcje alergiczne Reakcje alergiczne

Ryzyko dla zdrowia

Podwyższona wilgotność zwiększa ryzyko pojawienia się i rozwoju pleśni, co przyczynia się do rozwoju alergii oddechowych i skórnych oraz chorób reumatycznych.

Wilgoć sprzyja również rozwojowi roztoczy.

Pogorszenie samopoczucia

Odczuwalna temperatura otoczenia jest ściśle związana z poziomem wilgotności powietrza. Wysoki poziom wilgotności zaburza odczuwanie ciepła, przez co pomieszczenie może wydawać się bardzo zimne lub nadmiernie duszne.

More

Metylan STOP SYSTEM

Więcej informacji o serii Metylan STOP
SYSTEM

Jak stosować

produkty Pomożemy Ci zadbać o komfort i zdrowie Twoje i Twoich bliskich.

Polecane

przez AFPRAL AFPRAL poleca stosowanie
produktów z serii Metylan STOP WILGOCI